GÜNCEL POLİTİKA TİK TAK KÜLTÜR-SANAT SPOR EĞİTİM SAĞLIK ARŞİV
Künye Ziyaretçi Defteri Döviz Hava Durumu Nöbetçi Eczane Siteme Ekle İletişim
Halk Eğitim’de yeni dönem kursları başladı
08 / 10 / 2012 09:06
...

Kırşehir Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, 2012-2013 eğitim dönemi kurs faaliyetlerine 1 Ekim itibariyle başladı.


Okuma-yazma kursları başta olmak üzere sosyal ve kültürel alanda açtığı birçok farklı kursla Kırşehir halkına hizmet veren Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü'nde 2012-2013 eğitim dönemi kurs faaliyetlerinin 1 Ekim Pazartesi günü başladığı bildirildi.

Yaygın eğitim kapsamında hizmet veren Halk Eğitimi Merkezi'nin 2011-2012 eğitim döneminde açtığı kurslarla 10 binden fazla kişiye belge verdiğini açıklayan Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Osman Dulkadir, bu eğitim döneminde de kurs faaliyetlerini tüm hızıyla sürdüreceklerini belirtti.
Dulkadir, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında 447 genel kurs, 179 mesleki kurs, 49 da okuma-yazma kursu olmak üzere açılan toplam 675 kursa 11 bin 548 kursiyerin katıldığı Halk Eğitimi Merkezi'nin 2012-2013 eğitim dönemi çalışmalarına ilişkin haber ekibimize verdiği bilgide, iğne oyası, konfeksiyon, düz dikiş makinesi, mefruşat ve yabancı dil kurslarının 1 Ekim tarihi itibariyle başladığını söyledi.


İŞKUR İl Müdürlüğü başta olmak üzere birçok kamu kurumu ile ortaklaşa açtığı kursların yanı sıra kendi bünyesinde açtığı kurslarla ilimizde hem mesleki eğitim veren, hem de sosyal becerilerin gelişmesine katkı sağlayan Kırşehir Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü'nde açılan kursların ücretsiz olduğunu hatırlatan Dulkadir, önümüzdeki haftada iş makineleri, Arapça, Osmanlıca, folklor, emlakçılık ve hasta yaşlı bakım kurslarının açılmasını planladıklarını belirterek, şunları söyledi:

 


“Merkez Halk Eğitimi Müdürlüğü olarak geçmiş yıllarda birçok faaliyetimiz oldu. Örneğin yaygın eğitim alanında okuma-yazma kurslarından tutun da mesleki teknik ve genel kültür kurslarımız oldu. Bu kurslarda bir yıl içerisinde 10 binin üzerinde bir kursiyerimizi belge sahibi yaptık.


"Bu öğretimin içerisinde de aynı faaliyetleri biraz daha değişik şekilde yapacağız. Halk Eğitimi Merkezimizin 2012-2013 eğitim-öğretim yılı kursları Ekim ayı itibariyle başladı. 1 Ekim günü iğne oyası, konfeksiyon, düz dikiş makinesi, mefruşat, yabancı dil kurslarının eğitimini başlattık. Önümüzdeki haftalarda da açacağımız çok sayıda kurslarımız var. İş makineleri, Arapça, Osmanlıca, folklor gibi çok çeşitli kurslarımız var. Emlakçı kursu ve hasta yaşlı bakım kursları ile ilgili hem müracaatları alıyoruz, hem de planlamalarımızı yapıyoruz. Şu anda bunları sırası geldikçe bu öğretim yılının ilk günlerinde açmaya devam edeceğiz. Kurs saatlerimiz farklı farklı, bazıları 180 saat, bazıları 300 küsur saat, ama sonuçta bizden kurs sonunda her kursiyer mutlaka bir katılım belgesi, bir sertifika alıyor. Ayrıca Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile ortaklaşa açtığımız kurslarımız var. O kursları da zamanı geldikçe açacağız. Bunun dışında kamu kurumlarıyla ortaklaşa çalışarak veya beraber yürüttüğümüz kurslarımız var. Şu an devam eden kalorifer ateşçiliği kursumuz var. Yine cezaeviyle ortak çalıştığımız aşçılık, berberlik, okuma-yazma kursları var. Kurum olarak okuma-yazma kurslarını önemsiyoruz. Bununla ilgili bizim merkezimizde de kursumuz devam ediyor. Ama biz çevre okullarımızda, mahallelerimizde de bu kurslarımızı açmak istiyoruz.


"Biz ilimizin herhangi bir okulunda okuma-yazma kursları açmak suretiyle ilimizde okur-yazarlığı olmayan vatandaşları da okur-yazar hale getirmeye çalışıyoruz. Şehrimizde 65 ve üzerindeki insanlarımızın okur-yazarlık oranlarında bir sıkıntı var. Onları da okur-yazar hale getirmek için okulları-mızı seferber etmeye çalışıyoruz. Oralarda kurslar açıp bunlara okur-yazar belgesi vermek arzusundayız. Halkımızın da buna rağbet etmesi lazım ki biz başarıya ulaşalım. Kursları almak istiyorlarsa mahallelerinde bulunan ilkokula müracaat etmek suretiyle kurs verebileceğiz.


“İstihdama yönelik kurslarımız da var. Bizden almış oldukları belge ile iş hayatına atıldıklarında rahatlıkla ekmek parası kazanabilecekleri iş makineleri, kepçe, yükleme-boşaltma, forklift, kalorifer ateşçiliği, bilgisayar kullanımı, yabancı dil, Osmanlıca, Arapça kurslarımız var. Kurslarımız o kadar çok çeşitli ki yani arıcılıktan tutun da emlakçılık kursuna kadar kurslarımız var.


"Kurslarımızın tamamı ücretsizdir. Sadece kayıt olmaları yeterlidir ve kursa devam etme zorunluluğumuz vardır. Bunun dışında zaten öğretmen ücretlerini biz ödüyoruz.”

1555 defa okunmuştur.
Etiketler : -
   
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
Diğerleri...
‘Bu Benim Eserim’ başvurularında son hafta
Elmalı, okul müdürleri ile bir araya geldi
Eğitimde 2014 hedefleri değerlendirildi
Yusuf Demir Bilim ve Sanat Merkezi’ne ödül
Vali Çakacak, Elmalı’yı ziyaret etti
“İllimizi her alanda bir adım ileri götürmenin mücadelesini vereceğiz”
Öğretmenlere özür hakkı
Milli Eğitim’e Osman Elmalı atandı
Bozdemir ailesinin acı kaybı
Öğrencilere “Güvenilir Gıda” ödülü
‘Cumhuriyet Gezileri’ başladı
Öğretmenlere alan değişikliği fırsatı
İl Öğrenci Meclisi Başkanı seçildi
Öğretmenlere “Ahi Baba” konferansı
Milli Eğitim’de hizmetiçi eğitim semineri
Öğretmen ve öğrencilere umre imkanı
Öğrenciler aşılanıyor
Öğrenci Meclisi temsilcileri seçildi
Merkezi sistem ortak sınavları başlıyor
Açık Lise sınavı Aralık’ta yapılacak
OGS bilgilendirmesi yapıldı
Yusuf Demir yetenekleri geliştiriyor
Okullarda ‘Beyaz Bayrak’ dalgalanıyor
Kırşehir’de öğretmen açığı yok
 
El insaf...
Terziler Odası Başkanı Bahamettin Öztürk’ün eniştesi değişmedi!..
Kumpas güncelliğini koruyor
Yeni yıla yeni zamlar...
Otopark sorununa “ek” çözüm
Daha mı çok zübükleşiyoruz?
Gurur duyuyoruz!
Bindik bi alamete...
YAZARLAR
“Gay” misin?
13/01/2014 - 07:03
Öğretmen ŞAKİR ŞENOL / sakir-senol@yandex.com
Duran ERDOĞAN Kırşehir Anekdotları Yazarı
Mustafa BAĞ
Yrd. Doç. Dr. Rüştü YEŞİL
İsmet BOZDAĞ
Nazır ŞENTÜRK
Adem AKKUŞ
Mehmet GÖKTÜRK / Arkeolog
NERMİN AKBAYIR
Kırşehir Müftülüğü
Ş. TAŞ
Sefer Aşır ERASLAN / sefereraslan@hotmail.com
HÜSEYİN TOKGÖZ
Fahrettin KÖKSAL
Emin SALMAN
Şaban AKSOY
Ali AYDEMİR
Ali UZUN
Mustafa GÖKBAYRAK
Karacaörenli İpçi Erdoğan ÇALIŞKAN
Mümtaz BOYACIOĞLU
Yılmaz YILMAZ
Refik AVŞAR

/ - --

ANKET
 
Ana Sayfa | Künye | İletişim

Copyright © 2010 Çağdaş Kırşehir
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Kartplast | plastikbileklik.com | ozmevsimhaliyikama.com |

Evden eve nakliyat    Esenler Evden eve nakliyat