GÜNCEL POLİTİKA TİK TAK KÜLTÜR-SANAT SPOR EĞİTİM SAĞLIK ARŞİV
Künye Ziyaretçi Defteri Döviz Hava Durumu Nöbetçi Eczane Siteme Ekle İletişim
Yatay geçiş başvuruları sürüyor
02 / 08 / 2012 09:09
...

Ahi Evran Üniversitesi’nde 2012-2013 eğitim-öğretim yılı yatay geçiş başvuruları devam ediyor. 16 Temmuz’da başlayan başvurular 10 Ağustos 2012 Cuma gününe kadar yapılabilecek.


2012-2013 öğretim yılı güz yarı yılı üniversitelerin önlisans ve lisans programları için ayrılan kurumlar arası yatay geçiş kontenjanları ile başvuru ve değerlendirme takvimi belirlenirken, Ahi Evran Üniversitesi’nde de 2012-2013 eğitim-öğretim yılı yatay geçiş başvuruları devam ediyor.


Ahi Evran Üniversitesi 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılı Yatay Geçiş Uygulama Esasları’na göre, önlisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ise ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamayacak. Başvuruların değerlendirilmesi 13-14 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapılması-nın ardından başvuru değerlendirme sonuçlarının 16 Ağustos 2012 tarihinde www.ahievran.edu.tr adresinde ilan edileceği, asıl adayların kesin kayıtlarının 3-5 Eylül 2012 tarihlerinde, asıl adayların kayıt yaptırmaması durumunda sırayla yedeklerin 6-7 Eylül’de çağrılacağı bildirilirken, yatay geçiş için yapılacak başvurularda istenen belgeler ise şöyle:


“Yatay geçişle geçmek istenen birime hitaben yazılmış (bölüm veya program belirtilmek üzere) dilekçe.
“Alınan tüm dersleri ve notlarını gösterir belgenin aslı.
“Kayıtlı bulunduğu programın tüm derslerini, kredi ve içeriklerini gösterir belgenin aslı.
“ÖSYS sonuç belgesinin onaylı örneği.
“Disiplin durumunu gösterir belgenin aslı.
“TC numarası bulunan nüfus cüzdanı sureti.
“Yurtdışından yapılan başvurularda adayın kayıtlı olduğu Yükseköğretim Kurumu’nu tanıtan katalog, pasaportun giriş-çıkış vizelerinin vurulduğu sayfaların fotokopisi ayrıca eklenecektir.
“Yabancı dilde hazırlanmış belgelerin Türkçeye çevrilmiş olması gerekmektedir.
“Tüm belgeler yarım kapaklı bir dosya içerisinde teslim edilmelidir.”

 


GENEL ESASLAR
Yatay geçişlerin ancak önceden ilan edilen kontenjan ve geçiş şartları çerçevesinde yapılabileceği bildirilirken, yatay geçişte uygulanacak genel esaslar da şöyle:

 


“Üniversitedeki aynı diploma programlarında birinci öğretimden ikinci öğretime kontenjan sınırlaması olmaksızın yatay geçiş yapılabilir. Ancak ikinci öğretim diploma programına geçiş yapan öğrenciler ikinci öğretim ücreti öderler.


“Üniversitedeki ikinci öğretimden sadece ikinci öğretim diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir. Ancak ikinci öğretim diploma programlarından başarı bakımından bulunduğu sınıfın ilk yüzde onuna girerek bir üst sınıfa geçen öğrenciler birinci öğretim diploma programlarına kontenjan dâhilinde yatay geçiş yapabilirler.


“Açık ve uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için, öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının 100 üzerinden 80 veya üzeri olması veya kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği üniversitenin diploma programının o yılki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir.


“Kayıt dondurmuş olmak, yatay geçiş hakkından yararlanmak için engel teşkil etmez.


“Üniversiteye bağlı bir fakülte veya yüksekokulun kendi bünyesindeki veya üniversite içinde yer alan diğer fakülte veya yüksekokul bünyesindeki eşdeğer düzeyde diploma programlarına ilgili yönetim kurulu tarafından belirlenen kontenjanlar dahilinde yatay geçiş yapılabilir.


“Hangi dönemlerde ve hangi diploma programları için kurum içi yatay geçiş kontenjanı belirleneceği, her bir diploma programı için ikinci yarıyıldan başlamak ve beşinci yarıyıl dahil olmak üzere, kontenjan ilan edilen yıl için ÖSYM kılavuzunda öngörülen öğrenci kontenjanının yüzde on beşini geçmeyecek biçimde, ilgili yönetim kurulları tarafından karara bağlanır.


“Kurum içi yatay geçiş kontenjanları, ilgili diploma programının son dört yıla ait taban puanları, varsa kurum içi yatay geçiş için senato tarafından öngörülen ilave şartlarla birlikte, son başvurunun kabul edileceği günden en az 15 gün öncesinde üniversitenin internet sayfasında ilan edilir.


“Kurumlar arası yatay geçiş aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında ve Yükseköğretim Kurulu tarafından yayınlanan kontenjanlar çerçevesinde yapılır.


“Kurumlar arası yatay geçiş başvurusunun değerlendirmeye alınabilmesi için, merkezi yerleştirmede alınan puanın geçiş için başvurulan diploma programının o yılki taban puanına eşit veya daha yüksek olması ve de aynı puan türünde olması gerekir.


“Kurumlar arası yatay geçiş için öğrencinin, kayıtlı olduğu programda bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının en az 100 üzerinden 60 olması şarttır.


“Senato tarafından yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından yapılacak yatay geçişler için, her bir program için kurumlar arası yatay geçiş kontenjanının yarısını aşmayacak şekilde, kontenjan belirlenebilir. Kontenjan belirlenmesi halinde belirlenen yurt dışı kontenjanları ile senato tarafından belirlenen başvuru şartları, kurumlar arası yatay geçiş kontenjanları ile birlikte Yükseköğretim Kurulu’na bildirilir.


“Yurt dışı üniversitelerden yapılan başvurularda öğrencinin yurt dışında öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumunun ve eğitimin yapıldığı programın önlisans veya lisans diploma vermeye yetkili bir kurum olarak Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınması ve kayıtlı olduğu diploma programının, yatay geçiş için başvurduğu önlisans veya lisans diploma programına eşdeğerliğinin üniversite tarafından kabul edilmesi şartı aranır.”

2135 defa okunmuştur.
Etiketler : -
   
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
Diğerleri...
‘Bu Benim Eserim’ başvurularında son hafta
Elmalı, okul müdürleri ile bir araya geldi
Eğitimde 2014 hedefleri değerlendirildi
Yusuf Demir Bilim ve Sanat Merkezi’ne ödül
Vali Çakacak, Elmalı’yı ziyaret etti
“İllimizi her alanda bir adım ileri götürmenin mücadelesini vereceğiz”
Öğretmenlere özür hakkı
Milli Eğitim’e Osman Elmalı atandı
Bozdemir ailesinin acı kaybı
Öğrencilere “Güvenilir Gıda” ödülü
‘Cumhuriyet Gezileri’ başladı
Öğretmenlere alan değişikliği fırsatı
İl Öğrenci Meclisi Başkanı seçildi
Öğretmenlere “Ahi Baba” konferansı
Milli Eğitim’de hizmetiçi eğitim semineri
Öğretmen ve öğrencilere umre imkanı
Öğrenciler aşılanıyor
Öğrenci Meclisi temsilcileri seçildi
Merkezi sistem ortak sınavları başlıyor
Açık Lise sınavı Aralık’ta yapılacak
OGS bilgilendirmesi yapıldı
Yusuf Demir yetenekleri geliştiriyor
Okullarda ‘Beyaz Bayrak’ dalgalanıyor
Kırşehir’de öğretmen açığı yok
 
El insaf...
Terziler Odası Başkanı Bahamettin Öztürk’ün eniştesi değişmedi!..
Kumpas güncelliğini koruyor
Yeni yıla yeni zamlar...
Otopark sorununa “ek” çözüm
Daha mı çok zübükleşiyoruz?
Gurur duyuyoruz!
Bindik bi alamete...
YAZARLAR
“Gay” misin?
13/01/2014 - 07:03
Öğretmen ŞAKİR ŞENOL / sakir-senol@yandex.com
Duran ERDOĞAN Kırşehir Anekdotları Yazarı
Mustafa BAĞ
Yrd. Doç. Dr. Rüştü YEŞİL
İsmet BOZDAĞ
Nazır ŞENTÜRK
Adem AKKUŞ
Mehmet GÖKTÜRK / Arkeolog
NERMİN AKBAYIR
Kırşehir Müftülüğü
Ş. TAŞ
Sefer Aşır ERASLAN / sefereraslan@hotmail.com
HÜSEYİN TOKGÖZ
Fahrettin KÖKSAL
Emin SALMAN
Şaban AKSOY
Ali AYDEMİR
Ali UZUN
Mustafa GÖKBAYRAK
Karacaörenli İpçi Erdoğan ÇALIŞKAN
Mümtaz BOYACIOĞLU
Yılmaz YILMAZ
Refik AVŞAR

/ - --

ANKET
 
Ana Sayfa | Künye | İletişim

Copyright © 2010 Çağdaş Kırşehir
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Kartplast | plastikbileklik.com | ozmevsimhaliyikama.com |

Evden eve nakliyat    Esenler Evden eve nakliyat