GÜNCEL POLİTİKA TİK TAK KÜLTÜR-SANAT SPOR EĞİTİM SAĞLIK ARŞİV
Künye Ziyaretçi Defteri Döviz Hava Durumu Nöbetçi Eczane Siteme Ekle İletişim
Sıdıklı Arazi Toplulaştırma çalışmaları 2012’de tamamlanacak
0/08/2010 09:13:52
...
 

Vali Mehmet Ufuk Erden, Sıdıklı Sulama Havzası’nda yapılan Arazi Toplulaştırma Projesi’nin 2012 yılında tamamlanacağını bildirdi.


Toprağın verimli ve ekonomik olarak işletilmesini korumak ve geliştirmek, erozyonla kaybedilmesini önlemek ve topraksız olan veya yeter toprağı bulunmayan çiftçilikle uğraşan köylüye toprak sağlamak amacıyla gerekli tedbirleri almakla görevli Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’ne bağlı Yozgat Bölge Müdürlüğü kapsamında yer alan Kırşehir’de Sıdıklı Barajı Sulama Havzası'nda bulunan 8 köyde, yaklaşık 4 bin 600 hektarlık alanda yapılan arazi toplulaştırma çalışmaları 2012 yılında tamamlanacak.


Geniş tarım arazilerinin miras yoluyla küçük parçalara bölünmesiyle verimliliğin azalmasının tarım sektörünün gelişimini engellemesi dolayısıyla Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlü-ğü’nce bölge müdürlükleri aracılığıyla sulama yapılabilecek alanlarda arazi toplulaştırması yapılarak tarımsal verimin arttırılması amacıyla ilimizde de Arazi Toplulaştırma Projesi kapsamında yer alan Sıdıklı Sulama Havzası için geçtiğimiz yıl yapılan ihaleyi alan firma Nisan ayında arazi toplulaştırma çalışmalarına başladı.


Kırşehir’in bağlı bulunduğu Yozgat Tarım Reformu Bölge Müdürlüğü’nce yürütülen Sıdıklı Sulama Havzası’nda yapılan arazi toplulaştırma çalışmaları ile ilgili olarak kardeş kuruluşumuz Kırşehir Televizyonu (KTV) haber ekibi Vali Mehmet Ufuk Erden’den bilgiler aldı.


Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın öncelikli olarak verimi artıcı bölgelerde çalışmalar yaptığını ve ilimizde de Sıdıklı Sulama Havzası dışında Karaova Barajı’nda 4 bin 700 hektarlık alan ile Dulkadirli kasabasında ve Akpınar’ın Aşağıhomurlu kasabasında 800 hektarlık bir alanda arazi toplulaştırma çalışmalarının yapıldığını belirten Vali Erden, şunları söyledi:


“Bildiğiniz gibi Tarım Bakanlığı'nın kendi bünyesinde Tarım Reformu Genel Müdürlüğü var. Ve bu Genel Müdürlüğün Türkiye düzeyinde bölge müdürlükleri var. Biz de ilimiz olarak Yozgat Tarım Reformu Bölge Müdürlüğü görev alanı içerisindeyiz. Bildiğiniz gibi Sıdıklı Barajı Sulama Havzası'nın 7-8 köyü var. Ve orada yaklaşık 4 bin 500-4 bin 600 hektarlık alanda sulama şebekesi oluşturuldu. Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nün illerde ve bölgelerde yaptığı çalışmalar arazi toplulaştırmasıdır.
“Bildiğiniz gibi arazi parçalarının miras yoluyla küçük hale gelmesi verimliliği azaltmakta optimal büyüklüklerden daha küçük ölçeklere inmektedir. Bu tarım için iyi bir şey değil. O nedenle öncelikle sulama yapılabilecek alanlarda üretimi, verimi arttırmak için arazi toplulaştırması yapılıyor. Sıdıklı Barajı Sulama Havzası’nda da 4 bin 500 hektarlık bir alan geçen sene ihale edildi. Tapu çalışmaları, kadastro çalışmaları yapıldı ve Nisan ayından itibaren ihale edilen firma bu alanı yaklaşık 2 yıl içerisinde bitirecektir.


“Bakanlığın politikası olarak öncelikle verimi artıracak alanlar. Bu alanlar sulanır alanlar olmalı ve sulanır alanlara da ancak arazi toplulaştırmasıyla geçiliyor. Bu çok kısa zamanda bitecek bir proje değil. Ama Türkiye'nin her tarafında arazi toplulaştırması etap etap yapılmaktadır. Burası niye yapılmadı, orası niye yapılmadı şeklinde konuşmaktan ziyade programa alıp buraları bitirmek önemli. Çünkü peyderpey yaptığınızda sonra geniş bir alanı arazi toplulaştırması yapmış oluyorsunuz.
“Ayrıca Karaova Barajımız var. Karaova Barajı'nın yine havzasında Kırıkkale ve Kırşehir illerinin köyleri bulunmakta. Burada da yaklaşık 4 bin 700 hektarlık bir alanda arazi toplulaştırması yapılıyor. Fakat bu Ankara Tarım Reformu Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Ve bununda ihaleyle ilgili hazırlık çalışmaları tamamlanmak üzeredir. Önümüzdeki aylarda da ve önümüzdeki yıl ihalesi yapılıp bu alanda da arazi toplulaştırması yapılacaktır.


“Yine Yozgat Tarım Reformu Bölge Müdürlüğü'nün yaptığı bir çalışma var. Bu daha küçük ölçekli merkez Dulkadırli kasabası ile Akpınar Aşağıhomurlu bölgesinde 800 hektarlık bir alan var. Hem arazi toplulaştırması, hem sulama projesi yapılacak. Bu alanda yine ihale aşamasına getirmiştir.”

1123 defa okunmuştur.
Etiketler : Sıdıklı Arazi Toplulaştırma çalışmaları 2012’de tamamlanacak -
   
Yorumlar..
Henüz Yorum Yapılmamış
Diğerleri...
TSO ve Borsa üyelerine akreditasyon eğitimi
Ölçü ve tartı aletleri için son bildirim süresi 28 Şubat
Şehit aileleri ve gazilere yeni haklar
Kırşehir’in gülleri yeniden canlanacak
Yıllık İşletme Cetveli bildirmeyenlere ceza
Rektör Saylam, Çiçekdağı MYO’yu ziyaret etti
Tarımda 2013 yılı değerlendirildi
Şirketler sermayelerini artıracak
EKPSS kursu başladı
AEܒde her yaşa kurs imkanı
Kırşehir’de suya zam geldi
Gelenek bozulmadı Seyfe takvimi yedinci yılına girdi
Bahçeci, 5 yılını anlattı
Bahamettin Öztürk güven tazeledi
“Avrupa’da Şeffaf Devlet” projesi hayata geçirildi
Cacabey ağaçlanıyor
Kırşehirlilerin hayalleri gerçeğe dönüşüyor
AHİKA, KOBİ’lere destek veriyor
Esnaf odaları seçimleri başlıyor
Acil Durum Yönetimi Eğitim Semineri düzenlendi
Bahçeci Gazeteciler Günü’nü kutladı
“Gazeteciler şeffaf toplumun oluşmasında öncüdür”
920 gram esrar ele geçirildi
Yarın gece Mevlid Kandili
 
El insaf...
Terziler Odası Başkanı Bahamettin Öztürk’ün eniştesi değişmedi!..
Kumpas güncelliğini koruyor
Yeni yıla yeni zamlar...
Otopark sorununa “ek” çözüm
Daha mı çok zübükleşiyoruz?
Gurur duyuyoruz!
Bindik bi alamete...
YAZARLAR
“Gay” misin?
13/01/2014 - 07:03
Öğretmen ŞAKİR ŞENOL / sakir-senol@yandex.com
Duran ERDOĞAN Kırşehir Anekdotları Yazarı
Mustafa BAĞ
Yrd. Doç. Dr. Rüştü YEŞİL
İsmet BOZDAĞ
Nazır ŞENTÜRK
Adem AKKUŞ
Mehmet GÖKTÜRK / Arkeolog
NERMİN AKBAYIR
Kırşehir Müftülüğü
Ş. TAŞ
Sefer Aşır ERASLAN / sefereraslan@hotmail.com
HÜSEYİN TOKGÖZ
Fahrettin KÖKSAL
Emin SALMAN
Şaban AKSOY
Ali AYDEMİR
Ali UZUN
Mustafa GÖKBAYRAK
Karacaörenli İpçi Erdoğan ÇALIŞKAN
Mümtaz BOYACIOĞLU
Yılmaz YILMAZ
Refik AVŞAR

/ - --

ANKET
 
Ana Sayfa | Künye | İletişim

Copyright © 2010 Çağdaş Kırşehir
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Kartplast | plastikbileklik.com | ozmevsimhaliyikama.com |

Evden eve nakliyat    Esenler Evden eve nakliyat